top of page

Jak napisać: pismo, wniosek, podanie, wezwanie, itp.? Pisz jak adwokat! Czyli jak ja, Albert, adwokat z Zielonej Góry.

  • Zdjęcie autora: adw. Albert Turkiewicz
    adw. Albert Turkiewicz
  • 12 cze
  • 7 minut(y) czytania

adwokat z zielonej góry

Jeśli chciałbyś przygotować pismo z którego będziesz zadowolony, a nawet dumny to trafiłeś w dobre miejsce. W tym wpisie poznasz podstawowe zasady, czy reguły, którymi sam kieruje się przy redagowaniu swoich pism. Wartością tych zasad jest to, że można je zastosować do różnych wystąpień. Nawet o diametralnie różnym celu prawnym. Oczywiście nie są te wskazówki jedynymi słusznymi. Bardziej jest to wynik mojego doświadczenia. Możesz się do nich stosować, tak jak sam uznasz za słuszne, ale pamiętaj o wymogach i obostrzeniach prawnych. Post ten jest podstawą wszystkich pozostałych poradników.


Ostatecznie, jeśli nie czujesz się na siłach, brak Ci czasu albo chcesz przejść od razu do działania, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Mimo wszystko zachęcam do lektury!


Na końcu znajdziesz tabele z podsumowaniem poradnika!





Wyjaśnijmy jeszcze skąd tytuł wpisu. Rodzajów pism jest sporo. Zależnie od ich celu, od potrzeb i okoliczności. Stąd też tylko przykładowe wskazanie na ich rodzaje. Dlaczego masz pisać jak adwokat? Bo pisanie to główna część pracy adwokata. Szczególnie pisanie praktyczne, czyli takie, które może Ci się przydać. A dlaczego jak ja, czyli adwokat z Zielonej Góry? Poza tym, że w tym mieście mam Kancelarię, to jest to trochę gra słów. Kolor adwokatury to zieleń. Jeśli bierze się z kogoś przykład, to zazwyczaj z góry. Skoro zatem mamy pisać jak adwokat, to bierzemy przykład z góry, a zatem z zielonej góry..., czyli pisz jak adwokat z Zielonej Góry. Przykład prawniczego humoru. Przejdźmy do konkretów.


Uwaga: Poradnik nie stanowi podstawy prawnej i ma charakter jedynie przykładowo -informacyjny. Porusza on zagadnienia jedynie w ogólnym charakterze. Co do każdej sprawy musisz mieć na uwadze treść właściwych obowiązujących przepisów i kontekst sprawy.





Cel pisma

Dlaczego ważne jest żeby zdefiniować cel naszego prawniczego pisma? Ponieważ jego cel wpływa na to w ramach jakiej procedury prawnej będziemy się poruszać. Nawet jeśli są to wystąpienia prawnicze na etapie chociażby przedsądowym, to te przepisy będą poniekąd wpływać na jego charakter i wymogi (sprawa cywilna). Ponadto przepisy prawa administracyjnego, a samego prawa karnego odnoszą do niemal każdego wystąpienia, stąd też ustalenie jaki jest cel pisma, pozwoli nam na określenie podstaw prawnych naszego działania.


Styl pisma

Nie będziemy tutaj zajmować się zagadnieniami językowymi. Jeśli poruszamy kwestie stylu w pismach prawniczych, to mam bardziej na myśli dobór słów. Podstawowa zasada to taka, żeby w piśmie nikogo nie obrażać (osób lub wartości, itp.). Druga to żeby opierać się na prawdzie. Trzecia na uczciwości. Czwarta na rzetelności. Natomiast piąta to przestrzeganie wszystkich poprzednich oraz przepisów prawa, które stawiają granice naszym wystąpieniom. Jeśli akceptujesz i stosujesz te zasady, możesz przejść dalej!


Podstawowe wymogi pisma

Na początku zadbaj o podstawy. Zacznij klasycznie. Prawy górny róg, miejscowość i data sporządzenia oraz podpisania pisma. Potem nieco niżej po lewej stronie Twoje dane adresowe (imię i nazwisko, adres, dodatkowo telefon kontaktowy i adres e-mail). Niżej po prawej stronie, dane adresowe adresata pisma. W przypadku pism procesowych układ może być nieco inny. Dodatkowo trzeba będzie wskazać numer lub sygnaturę sprawy. Ponadto poszczególne postępowania (cywilne, karne lub administracyjne) przewidują często jeszcze inne wymagania dla pism składanych w toku ich trwania. Tutaj poruszamy jedynie ogólne zasady.


Po danych adresowych warto zaznaczyć, że pismo dotyczy określonej sprawy. Jeśli jest kierowane do odbiorcy prywatnego, a nie w toku określonego postępowania. Np. pismo dot. dotyczy wezwania do wydania rzeczy. Można też pismo zatytułować, tak aby adresat mógł z łatwością dowiedzieć się jakie pismo zostało mu doręczone zaraz po otwarciu koperty.


Redagowanie wniosków zasadniczych

Wniosek zasadniczy to inaczej to, czego domagasz się od adresata. Najlepiej sformułować go konkretnie, ale tak, żeby też nikogo nie urazić zbytnią bezpośredniością. Bycie konkretnym nie zawsze jest na miejscu. Trzeba zachować też odpowiedni styl. Jak zatem formułować wnioski zasadnicze? Przedstawię to na wybranych przykładach:


  1. Wniosek kierowany do Sądu: wnoszę o oddalenie powództwa w całości albo wnoszę o wydanie wyroku i zasądzenie w nim na moją rzecz (...) kwoty wraz z odsetkami od (...)...;

  2. Wniosek kierowany do Organu: wnoszę o wydanie decyzji administracyjnej w przedmiocie zezwolenia na wycinkę drzew (liczba, położenie, dokładny opis)...;

  3. Wniosek kierowany do Organów ścigania: wnoszę o wyrażenie zgody na zapoznanie się z aktami sprawy...;

  4. Wniosek kierowany do osoby prywatnej: Zwracam się z uprzejmą prośbą o dostarczenie pańskiej oferty na wskazany poniżej mój adres korespondencyjny...


Redagowanie wniosków dowodowych

Wniosek dowodowy to domaganie się od adresata pisma, aby ten zapoznał się z dowodem i ustalił na jego podstawie określone fakty lub jeden fakt. W ramach tego wpisu nie będziemy zajmować się szczegółowymi zagadnieniami dotyczącymi dowodów, jak i samego postępowania dowodowego. Skupmy się tylko jak zredagować podstawowy wniosek dowodowy.


Przykład: Wnoszę o przeprowadzenie dowodu z dokumentu, tj. mojej umowy o pracę, który to dowód powołuje na fakt: zawarcia umowy z pracodawcą w dniu (...).

Pozostałe wnioski

Pozostałe wnioski to wszystkie rzeczy, które chciałbyś żeby miały miejsce, ale nie mieszczą się w dwóch pozostałych kategoriach. Jakie to będą wnioski? Zależy od sprawy w jakiej pismo jest składane. Najczęściej mogą dotyczyć doręczania korespondencji, wyznaczenia rozprawy. wniosków kosztowych, itp.


Przykład: Wnoszę o wyznaczenie rozprawy albo wnoszę o doręczenie korespondencji na adres wskazany poniżej (...).

Uzasadnienie pisma

Jest to ten moment kiedy możesz przedstawić swoje stanowisko w sposób bardziej opisowy. Nazwijmy to mniej techniczny. Warto jednak zachować uporządkowaną strukturę naszego uzasadnienia. W jaki sposób? Już wyjaśniam.


Uzasadnienie podziel na trzy części. I nie mówimy tutaj o klasycznym podziale znanym ze szkoły. Nasze uzasadnienie niech zawiera część w której wyjaśniasz w jakiej sprawie jest to pismo składane. Następnie przytocz swoje argumenty. Najlepiej niech każdy argument zaczyna się od osobnego akapitu. Na sam koniec dodaj podsumowanie. Wskaż w nim na najistotniejsze argumenty w Twojej ocenie oraz przytocz jeszcze raz, czego się domagasz albo oczekujesz.

Przykład:

(część podająca cel pisma albo stan sprawy) Piszę ten post, żeby podzielić się wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc na co dzień Kancelarie, jako adwokat z Zielonej Góry, wiem, że przygotowywanie pism to ważny element mojej pracy. Myślę, że każdy może przygotować dobre pismo. A o to argumenty, które uzasadniają dlaczego tak uważam.


(część z argumentami) Tutaj wymieniamy argumenty na poparcie naszego stanowiska. Każdy jest zdolny, więc każdy może przygotować dobre pismo. Samodzielne przygotowanie pisma jest ważne z punktu widzenia obywatelskiego wychowania. Samodzielne przygotowania pisma poszerza wiedze prawniczą.


(część z podsumowaniem) Wierzę, że każdy jest w stanie napisać dobre pismo, dlatego chciałbym podzielić się z Wami moimi wskazówkami.


Załączniki

Listę załączników do pisma należy umiejscowić po zakończonej części merytorycznej pisma. Najlepiej zrobić wypunktowaną listę z dokładnym opisem każdego z załączników.


Przykład:
  1. Kserokopia zaświadczenia z dnia (...) - liczba kart: 1;

  2. Wydruk dokumentacji zdjęciowej dot. (...) - liczba kart: 5;

  3. Kserokopia umowy numer (...) z dnia (...) - liczba kart: 2;

  4. Odpis pisma wraz z załącznikami - liczba egzemplarzy: 3.


Ważne: Skąd mamy wiedzieć ile należy odpisów dołączyć do pisma? Zazwyczaj wynika to z charakteru sprawy w ramach której pismo jest składane. Pomocne może też być otrzymane wezwanie z Sądu, czy organu prowadzącego postępowanie. W jego treści może być podana ilość wymaganych odpisów. Warto ustalić, kto jest jeszcze uczestnikiem sprawy i do kogo może być nasze pismo wysłane (przekazane). Ilość odpisów zależy przede wszystkim od sprawy.

Podpis

Na końcu pisma należy wymienić załączniki oraz się podpisać. Oczywista rzecz, ale jednak nie! Dlaczego? Powstaje pytanie w którym miejscu należy złożyć podpis. Czy przed załącznikami? Czy może po załącznikach? Odpowiem krótko. Podpis należy złożyć po załącznikach.


Dlaczego? Z dwóch powodów. Pierwszy dotyczy kwestii praktycznej. Jeśli przygotowujesz jakiekolwiek pismo to musisz je sprawdzić przed wysłaniem. Sprawdzenie obejmuje całą treść. Całą, czyli też listę załączników. Jeśli podpiszesz się po liście załączników to jest duża szansa, że sprawdzisz całe pismo. Jak zrobisz odwrotnie. Istnieje jeszcze większa szansa, że nie sprawdzisz listy załączników. Może się zdarzyć tak, że wyślesz niekompletne pismo, z błędna lista załączników, albo co gorsza, z pustą listą.


Drugi natomiast odnosi się do samego faktu złożenia, czy przygotowania takiego pisma. W liście załączników oświadczasz, że do pisma zostają dołączone określone dokumenty. Skoro coś oświadczasz, to pod tym musisz się też podpisać. W przeciwnym razie można uznać, że pismo np. nie ma załączników...


Tabela z podsumowaniem

Element pisma

Przykład

Podstawowe wymogi

miejscowość i data sporządzenia oraz podpisania pisma; dane adresowe nadawcy i adresata pisma (imię i nazwisko; adres do doręczeń; e-mail/telefon); w postępowaniach też dodatkowe wymogi, np. numer lub sygnatura sprawy; określenie czego pismo dotyczy albo tytuł pisma na środku.

Wnioski zasadnicze

Wniosek kierowany do Sądu: wnoszę o oddalenie powództwa w całości albo wnoszę o wydanie wyroku i zasądzenie w nim na moją rzecz (...) kwoty wraz z odsetkami od (...);

Wniosek kierowany do Organu: wnoszę o wydanie decyzji administracyjnej w przedmiocie zezwolenia na wycinkę drzew (liczba, położenie, dokładny opis);

Wniosek kierowany do Organów ścigania: wnoszę o wyrażenie zgody na zapoznanie się z aktami sprawy;

Wniosek kierowany do osoby prywatnej: Zwracam się z uprzejmą prośbą o dostarczenie pańskiej oferty na wskazany poniżej mój adres korespondencyjny.

Wnioski dowodowe

Wnoszę o przeprowadzenie dowodu z dokumentu, tj. mojej umowy o pracę, który to dowód powołuje na fakt: zawarcia umowy z pracodawcą w dniu (...).

Pozostałe wnioski

Wnoszę o wyznaczenie rozprawy albo wnoszę o doręczenie korespondencji na adres wskazany poniżej (...).

Uzasadnienie

(część podająca cel pisma albo stan sprawy) Piszę ten post, żeby podzielić się wiedzą i doświadczeniem. Prowadząc na co dzień Kancelarie, jako adwokat z Zielonej Góry, wiem, że przygotowywanie pism to ważny element mojej pracy. Myślę, że każdy może przygotować dobre pismo. A o to argumenty, które uzasadniają dlaczego tak uważam.


(część z argumentami) Tutaj wymieniamy argumenty na poparcie naszego stanowiska. Każdy jest zdolny, więc każdy może przygotować dobre pismo. Samodzielne przygotowanie pisma jest ważne z punktu widzenia obywatelskiego wychowania. Samodzielne przygotowania pisma poszerza wiedze prawniczą.


(część z podsumowaniem) Wierzę, że każdy jest w stanie napisać dobre pismo, dlatego chciałbym podzielić się z Wami moimi wskazówkami.

Załączniki i czytelny podpis

Kserokopia zaświadczenia z dnia (...) - liczba kart: 1;

Wydruk dokumentacji zdjęciowej dot. (...) - liczba kart: 5;

Kserokopia umowy numer (...) z dnia (...) - liczba kart: 2;

Odpis pisma wraz z załącznikami - liczba egzemplarzy: 3.


Potrzebujesz pomocy?

Jeśli mimo przeczytania poradnika nadal potrzebujesz pomocy przy sporządzeniu pisma, to nic złego. Od tego jestem, żeby Ci pomóc! Duża część pisma wymaga prawniczej wiedzy i doświadczenie. To naturalne, że jeśli czymś się nie zajmujemy na co dzień, to jest nam trudniej.


Świadczę usługi dla klientów poszukujących adwokata w województwie Lubuskim- w szczególności w Zielonej Górze, Sulechowie, Świebodzinie, Żarach, Żaganiu, Słubicach i Gorzowie Wielkopolskim (np. szukających przez hasło adwokat zielona góra, czy adwokat sulechów itp.). Jeśli planujesz konsultację prawną ze mną na żywo, to jako adwokat z Zielonej Góry, będę mógł się spotkać z Tobą właśnie w tym mieście, bo tam prowadzę Kancelarię.





adw. Albert Turkiewicz Kancelaria Adwokacka Adwokat Albert Turkiewicz ul. Bohaterów Westerplatte 11 lok. 511, 65-034 Zielona Góra e-mail: albert.turkiewicz@adwokatura.pl

tel.: +48 668 598 959





Comments


bottom of page