Co grozi za naruszenie ciszy wyborczej?
- adw. Albert Turkiewicz
- 7 dni temu
- 2 minut(y) czytania

Kampania prezydencka powoli się kończy. W ostatnich wpisach podjęliśmy próbę przyswojenia prawniczej wiedzy na temat kompetencji Prezydenta RP, Konstytucji RP oraz zmiany miejsca głosowania. Na sam koniec tego okresu ustalmy jeszcze, co grozi za naruszenie ciszy wyborczej.
Cisza wyborcza
Koniec kampanii prezydenckiej to początek ciszy wyborczej. Czym jest cisza wyborcza? Krótko mówiąc jest to okres w którym nie można prowadzić kampanii wyborczej (agitacji wyborczej). Nie mogą mieć miejsca żadne działania o takim charakterze. Wszystko to co dotychczas obserwowaliśmy zniknie. Do następnej kampanii. Nie będzie można organizować wieców wyborczych, wieszać plakatów, organizować wystąpień, czy nawet promować kandydatów w mediach społeczności. Dosłowna cisza. Cisza wyborcza.
Podstawą prawną ciszy wyborczej jest art. 107 § 1 Kodeksu wyborczego, który stanowi, że W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione.
Natomiast definicje agitacji wyborczej, czyli kampanii prezydenckiej, odnajdujemy w art. 105 § 1 Kodeksu wyborczego, który stanowi, że Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.
Kiedy zaczyna się cisza wyborcza?
Na 24 godziny przed dniem głosowania, o czym stanowi art. 107 § 1 Kodeksu wyborczego: W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione.
No dobrze, ale co w sytuacji gdy ktoś zakłóci ciszę wyborczą? Co grozi mu za naruszenie ciszy wyborczej?
Za naruszenie ciszy wyborczej grozi kara grzywny. Stanowi o tym art. 498 Kodeksu wyborczego: Kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia prowadzi agitacje wyborczą - podlega karze grzywny.
Jaka jest wysokość grzywny za naruszenie ciszy wyborczej?
Co do zasady, wysokość grzywny za naruszenie ciszy wyborczej może wynieść od 20 do 5000 złotych o czym stanowi art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń: Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Kto podlega karze za naruszenie ciszy wyborczej?
Skoro naruszenie ciszy wyborczej następuję poprzez prowadzenie agitacji wyborczej (kampanii) to ustalmy, kto może agitacje wyborczą prowadzić. Zgodnie z treścią art. 106 § 1 Kodeksu wyborczego, Agitacje wyborczą może prowadzić każdy komitet wyborczy i każdy wyborca, w tym zbierać podpisy popierające zgłoszenia kandydatów po uzyskaniu pisemnej zgody pełnomocnika wyborczego.
Karze za naruszenie ciszy wyborczej podlega określony komitet wyborczy lub wyborca, czyli karze tej może podlegać każdy z nas, kto jest wyborcą.
Podsumowanie
Cisza wyborcza to okres w którym nie można prowadzić agitacji wyborczej. Za jej naruszenie grozi kara grzywny. Karze za naruszenie ciszy wyborczej może podlegać nie tylko komitet wyborczy, ale także sam wyborca.
Źródła:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. 2011 nr 21 poz. 112; tekst ujednolicony).
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114; tekst ujednolicony).
Comentários